Jak zvládat školu, práci i osobní život a nezbláznit se z toho

Od Ondřej Mrkus

Známe to asi všichni. Naplánované to-do listy v diáři přetékají do všech stran, pro neonové papírky už ani nevidíte na monitor počítače, každé ráno si přejete, aby dny trvaly konečně 40 hodin a o nějakém spánku a kvalitním jídlu radši ani nebudeme mluvit. Přicházíme s dobrou zprávou! Správně vybalancovat denní rytmus jde naučit a vytrénovat tak, že v klidu zvládnete jak povinnosti, tak relax.

Plánovat si čas předem

Jeden diář

Jednoduché systémy fungují nejlépe, protože se snadno používají. Nejspolehlivější je vybrat si jedno místo a tam zapisovat všechno. Nezáleží, jestli to je papírový diář nebo digitální kalendář. Hlavní je mít nástroj na plánování času, který opravdu denně používáš.

 1. Naplánuj si předem bloky času do kalendáře. Rozděl den podle potřeby mezi studium, práci, trénink, ale i zábavu a odpočinek. Pokud to jde, dej si zábavu a odpočinek do kalendáře první a plánuj kolem nich, aby na ně určitě zbylo místo.
 2. Nebuď až moc ambiciózní při plánování dne. Náš odhad kolik co bude vyžadovat času, je často hodně mimo. Raději si rezervuj na úkoly o 30-50% více času, než jak se ti na první pohled zdá.

Priority

Pravděpodobně nezvládneš nacpat do kalendáře všechno, a to je v pohodě. Tady přichází do hry prioritizace. Znáš termíny testů, deadliny v práci, datum zkoušek, atd. Podle důležitosti plánuj čas, a pokud na něco méně důležitého čas nezbude, nevadí. Potřebuješ umět rozlišit MUSÍM od MĚL BYCH. Pokud koukáš na seznam úkolů a nevíš, s čím začít, zkus si položit otázky:

 1. Splnění jakého úkolu udělá ostatní méně důležité nebo irelevantní?
 2. Kdybych mohl/a dnes udělat jen jednu věc, která by to byla?

Neproduktivnější čas dne

Většinou nemáme 100% kontrolu nad svým časem a musíme se s tím porvat. Přesto je užitečné vysledovat, v jaké části dne se ti pracuje nejlépe – máš nejvíc nápadů, píše ti to, soustředíš se jedna báseň. Pro někoho to je brzy ráno a u někoho zase později večer. Pokud můžeš ovlivnit, abys měl/a svůj nejproduktivnější čas volný na svůj nejdůležitější úkol, určitě pro to udělej maximum.

 1. Pokud svůj čas neznáš, experimentuj s náročnou prací v různých časech. Brzy ráno, pozdě večer, v různých časech přes den. Doba, která ti opakovaně přináší nejlepší výsledky s nejmenším úsilím, je tvůj zlatý grál. Střež ho za každou cenu.

„Při plánování mi pomáhá nastavit si priority – co je pro mě důležitý, s čím se nemůže hýbat (třeba přednáška, na kterou musím jít). Všechno ale musím mít opravdu zapsané, ušetří to zapomínání a ulehčí hlavě. Každé ráno se kouknu na svůj plán a vím, kdy například musím na metro, abych nemusel sprintovat do schodů. Pro mě je třeba hodně důležitý sport, takže v kalendáři mám zapsané i pravidelné tréninky. Moje speciální rada je nehýbat na poslední chvíli s takovými těmi drobnými úkoly, kterými má člověk zaplněný celý den, změna zabere hrozně námahy a navíc to většinou nakonec ani nevyjde, takže stejně o něco přijde.“

Kuba, vyvíjí produkt v Mindflow, studuje VŠCHT

Tělo a mysl v kondici

Jídelníček

Jedna z prvních věcí, u které začneme dělat kompromisy ve spěchu a pod stresem, je jídlo. Naše ambice nemusí být stravování na úrovni vrcholového sportovce, ale hodí se pamatovat na několik zásad, které nám pomůžou cítit se při nabitém dni lépe a fungovat na 100%.

 1. Plánuj si jídlo dopředu a nerozhoduj se narychlo, až když máš hlad. Naplánuj si oběd jako pauzu s kamarádem, kdy se dobiješ na další část dne. Pozor taky na přejedení se uprostřed dne, protože potom jsi zralý/á tak akorát na šlofíka.
 2. Pokud to jen trochu jde, vyhni se junk food. Hlad uspokojí, ale spíš zaplácne a vyčerpá tělo, než aby mu dodalo to, co potřebuje pro výkon po zbytek dne.
 3. Experimentuj s jídlem a vypozoruj, po čem se cítíš nejlépe. Občas je v pohodě dopřát si pořádný dlabanec a odpadnout, ale před důležitým výkonem potřebuješ využít každou dostupnou výhodu.

Pohyb

Všichni víme, že bychom se měli hýbat, ale kde na to brát čas? Pokud do kalendáře vpravíš čas na pravidelné cvičení/sport – good for you. Pokud nejsi fanda, nebo to časově prostě nedáváš, stejně se vyplatí cvičení alespoň minimální pozornost věnovat. (Pozitivní efekty různých druhů cvičení jsme rozebrali v tomto článku.)

 1. Chození pěšky je nevíce podceňovaný druh cvičení. Když se člověk rozhlédne kolem sebe v parku, má pocit, že buďto musí nakoupit boty a oblečení za trojku a začít běhat jako profík, nebo se na to může úplně vykašlat. Přitom chůze má téměř stejné benefity pro náš mozek a tělo a je mnohem snazší ji do dne dostat. Místo posezení v kavárně si s kamarádkou kupte kafe s sebou a projděte se.

Spánek

Nestíháme = pracujeme přes noc. Občas to může být poslední záchrana, ale většinou to je spíš velká chyba. Snaha dohnat neefektivitu kratším spánkem se nám projeví na kvalitě celého dne a těch pár hodin navíc, které stejně stály za nic, nám pramálo pomůže.

 1. Je těžké zavřít knížku nebo odložit náročný projekt, když nemáme pocit, že je hotovo. Přesto to je často to nejlepší rozhodnutí – jít spát a vrátit se k tomu zítra s čerstvou hlavou.
 2. Zkus si určit a dodržovat čas, kdy chodíš spát. A pokud se to kvůli nečekaně protažené párty sem-tam nepodaří, tak nezoufej. Hlavní je přijít na svoje minimum spánku za noc (bývá 6-9 hodin) a to se snažit dodržet.
 3. Zvyš si kvalitu spánku několika triky:
  • Úplné ticho – zkus špunty do uší, pokud je v tvém okolí hluk
  • Naprostá tma – zatáhni okna a vypni i malá světýlka
  • Bez signálu – mobil do režimu letadla

„Neustále se setkávám s názorem, že když toho chceš hodně stihnout, nemůžeš si dovolit vyspávat. S tím zásadně nesouhlasím. Bez dostatku spánku prostě nefunguju. Chodím si lehnout přibližně ve stejnou dobu a moje ideální doba spánku je tak 7-8 hodin. Než jdu do postele, tak nekoukám do monitoru, ale snažím se číst si, nebo si dát deset minut mindfulness.
Další věc, která mi pomáhá v pracovním výkonu i k mentální pohodě, je pohyb. Když si dám o pauze v práci minutu kliků, rozproudí se mi krev a nakopne mě to. Anebo večer po dlouhém dni, kdy nechci „jen tak unaveně dožít“, restartuju tělo třeba během.“

Honza, markeťák v Mindflow, studuje práva na UK

Správný mindset

Tvoje proč

Když jde do tuhého, potřebujeme mít ujasněné důvody, proč to všechno děláme a připomínat si je. Zároveň nedělat školu jen pro titul a práci jen pro peníze, ale užívat si proces zlepšování sebe sama.

 1. Sepiš si svoje důvody, svoje PROČ a měj je po ruce nebo někde na očích ve chvílích, kdy začneš pochybovat, proč to všechno děláš.
 2. Najdi si potěšení v maličkostech, které se denně učíš. Nedělej to pro babičky, dělej to pro sebe a buď na sebe hrdej/hrdá.

Efektivní přístup

Nebuď perfekcionista nebo se z toho zblázníš. Dělat věci jak nejlépe umím, neznamená nutně dotáhnout všechno na 110%. Efektivita a dokonalost se nemají rádi. Někde na cestě k dokonalosti přestane být naše práce efektivní, tam je čas přestat a posunout se dál. Když toho máme hodně, nemůžeme si dovolit dotahovat vše do posledního detailu. Umění opravdové efektivity je dotáhnout všechny důležité věci na dostačující úroveň. Jednotlivé úkoly nejsou tak důležité.

 1. Vymez si čas na úkol a tomu se věnuj při maximálním soustředění. Pokud je výsledek použitelný, použij ho a jdi na další věc. Dát úkolu maximum neznamená nutně piplat ho do posledního detailu, který stejně vidíš jen ty. Koukej na věci z větší perspektivy a dávej jim svoje rozumné maximum v rámci všech tvých priorit.

Práce se strachem

Každého nás něco straší ze spaní. Že nedáme tu zkoušku, nestihneme deadline nebo uděláme nějakou obří botu v práci. Nejlepší obranou je zamyslet se, co by se opravdu stalo, kdyby ty situace nastaly a jak bychom je řešili. Často i ten nejhorší možný scénář není nic víc, než pár nepříjemných konverzací. Je potřeba přijmout, že část našeho úspěchu či neúspěchu je faktor náhody a soustředit se jen na tu část, kterou můžeme opravdu ovlivnit. A když to stejně nevyjde, budeme vědět, že jsme udělali maximum.

 1. Zkus si cvičení „Fear Setting“ od Tima Ferrisse, ve kterém si snadno identifikuješ svoje strachy, nejhorší možné scénáře a jak bys je zvládl/a, kdyby se naplnily. (Ted Talk)

„Na zvládání stresu mám několik rad: vědět svůj osobní důvod, proč to dělám, proč to chci, neboli najít si v tom radost. Také mi moc pomáhá princip Mindfulness – být tady a teď, nevyčítat si, že jsem se měla učit dříve nebo se strachovat co bude. Udělat si to hezký, ať už to znamená kytka na stole nebo čokoláda za odměnu. A když už nějaký stres přichází – jít to hned v počátku rozběhat nebo rozdýchat meditací.“

Pája, odborná poradkyně v Mindflow, studentka PhD Neurověd

Sledujte náš FacebookInstagram

Denní tipy pro vaši produktivitu 👍

Pošleme vám každý den jeden tip. Budete produktivnější, uděláte víc práce za méně času a zlepšíte svůj pracovní i osobní život. Pohodlně, rychle, do vaší Messenger aplikace.