První rok Mindflow

Od Ondřej Mrkus

Pořád nemůžeme uvěřit, že už je to rok od spuštění Mindflow. Stalo se toho hodně a chceme se s vámi podělit o to, co se dělo „za oponou“. Úspěchy i fuck-upy.

Je květen 2017. Mindflow jsme dělali po večerech a víkendech posledních 8 měsíců. Web, právní záležitosti, design, výroba, logistika, ale hlavne vývoj složení, který začal v říjnu 2017 a v následujících měsících jsme do něj zahrnuli stovky lidí (na úplném začátku hlavně odvážné kamarády).

V 1–2 týdenních kolech vždy otestovali několik variant naslepo proti sobě včetně placeba (tobolka naplněná pouze moučkovým cukrem) a postupně ladili složení podle výsledků a našeho cílového záměru. Nutno dodat, že testování všichni ve zdraví přežili. 😃

Amsterdam, duben 2017 – Zakládající čtveřice; zleva Kuba, Ondra, Petr, Honza; 2 měsíce před spuštěním prodeje

Červen 2017

1.6. Za zvuku famfár slavnostně otevíráme brány eshopu s Mindflow na skladě. Měli jsme v tu dobu pár set balení a doufali, že víme, co děláme (spíš něvěděli).

Stihli jsme poslední dva týdny zkouškového a bez reklamy prodali několik desítek balení. To nás ladí na příjemnou vlnu optimismu a spřádáme odvážné plány na léto.

Tým je zatím jen naše zakladatelská čtveřice a nikdo nedělá fulltime. Většina z nás buď studuje, pracuje a nebo oboje. Mindflow se pro nás rychle stává srdcovkou a ostatní povinnosti jdou trochu (čti hodně) do pozadí.

Byt Ondry a Honzy v Praze, červen 2017 – První zásoby Mindflow a taky fotka, která jako první proletěla Facebookem a nastartovala první vlnu objednávek.

Červenec 2017

Prázdniny nejsou nejlepší měsíce pro spuštění prodeje, zvlášť pokud váš produkt zajímá hlavně studenty (doporučujeme zapsat, pokud si děláte poznámky :D). S poklesem objednávek dostává náš optimismus z konce června docela zabrat. V druhé půli měsíce začínáme více šlapat do online marketingu. Spouštíme jsme první Facebook reklamy a napjatě čekáme, co se stane.. A světe, div se, objednávky se začínají sypat. Oslava je na místě!  Optimismus obnoven a začínáme se připravovat na začátek zimního semestru a pokračování zkouškového v září.

Ondra opouští jako první svou práci a vrhá se na Mindflow fulltime naplno. Z téhle doby si pamatuje hlavně každodenní chození na Zásilkovnu s několika balíčky (protože „odesíláme do 24 hodin“). To omrzí rychle, když to odnášíte v náručí a po svých. Naštěstí je nejbližší pobočka hned přes ulici.

Srpen 2017

Haleluja! Okurkovka končí a Mindflow jde na odbyt. Ten online marketing asi opravdu zafungoval.

Znervózňuje nás jen jedna věc a to velké tempo prodejů. S tím jsme tak úplně nepočítali a tady přichází první krizovka.

Nákupní horečka neustává a my, s kapkami potu na čele při sledování neúprosně klesajícího počtu zásob, vyjednáváme termín dalšího naskladnění. Času je tak akorát pro scénář, kdy vše půjde hladce. Jenže ono nikdy nic nejde podle nejlepšího možného scénáře (tady doporučujeme další poznámku).

Byt Ondry a Honzy, září 2017 – Typická večerní balící pohodička. Fun fact: Foceno pár momentů předtím, než Petr vezl Honzu se slepákem na pohotovost.

Září 2017

Naše noční můra se vyplnila už čtvrtý měsíc – došly nám zásoby. To je sice problém, který „chceš řešit“, ale vlastně nechceš, jakmile se ti to opravdu děje.

Termín dodání se samozřejmě dvakrát posouval kvůli komplikacím s dodáním surovin a tisku etiket. Zkrátka řečeno – o moc dál od nejlepšího scénáře už to být nemohlo.

Navíc jsme zákazníkům opakovaně slibovali doručení o týden dřív, než jsme to nakonec zvládli. Tady vzniklo naše už legendarni „máslo na hlavě“, zoufalá omluva všem čekajícím po třech týdnech bez zásob. Máslo se rychle stává naším nejvirálnějším facebookovým obsahem s nejúspěšnějším komentářem pod postem:

Udělat něco takového v době, kdy cena másla šplhá k 70 korunám, je čirá zvrácenost!”

Respekt Petrovi za jeho oběť. Máslo samozřejmě kvalitní, žádnej margarín.

Petrův byt, září 2017 – Fun fact: Máslo bylo předehřáto v troubě, aby se lépe rozmázlo. Video je na našem facebooku.

Říjen 2017

Jsme zpátky ve hře a prodeje ani přes absenci zásob nešly dolů. Chybami se člověk učí a život jde dál. Honza s Petrem naskakují fulltime a taky se přidává Kája, která přebírá logistiku zásilek a komunikaci se zákazníky. Co bychom bez ní dělali, to dnes nevíme. 

Kancl Mindflow, říjen 2017 – Trvalo nám jen asi 3 měsíce uprosit Káju, aby se vyfotila.

Listopad 2017

Pracovat po kavárnách a bytech už není ono a tak se stěhujeme do malého kanclu na Dejvicích, kde máme sprchu v kuchyni (nebo kuchyňskou linku v koupelně?). Každopádně first class. A to ještě ani netušíme, jak příjemné umí být podkroví v létě, když se teploty blíží k třicítce.

Začínáme zjišťovat, že řízení financí (hlavně cashflow) není úplně zbytečná věc a předejde se ne tak úplně příjemným situacím na bankovním účtě. Řekněme jen, že občas je příjemnější poučit se o finanční krizi z článků než ze života. Ehm. Omluvy našim dodavatelům za posouvání termínů plateb za zásoby. To od nás nebylo cool.

Taky se blíží Vánoce, takže makáme na marketingu, snažíme se nezopakovat fuck-up s nedostatkem balení na skladě a tak denně trénujeme věštění z kryšťálové koule (protože kdo má měsíc dopředu sakra vědět, kolik balení je už zbytečně moc a kolik je málo, hm?).

Kancl Mindflow, listopad 2017 – Kromě vývoje povzbuzujících směsí se z nás stali odborníci na montování nábytku.

Prosinec 2017

Vánoce jsou tady! Přípravy Vánoc i zkouškového vrcholí. Sklady praskají ve švech a my s napětím očekáváme, co se bude dít. V zájmu cashflow a našich dodavatelů doufáme, že něco ano, jinak máme problém.  

Také spouštíme prodej na Slovensku, protože nechceme ochudit naše sousedy o vánoční nadílku.

Čekat na sebe nenechaly ani první konflikty, protože nejde mít čtyři spoluzakladatele a na všem se shodnout. Pracně se učíme, že nemusíme vždy všichni se vším souhlasit a je potřeba umět si věci otevřeně vyříkat a v klidu vyřešit.

Leden 2018

Bam! Druhého ledna se všichni probrali z kocoviny a začali objednávat Mindflow na zkoušky. Jen tak tak stíháme balit a posílat, protože objednávky jsou ve stovkách denně.

Takové problémy ale vítáme. Poprvé v životě milujeme zkouškový a to přesto, že někteří z nás ho mají také

Mimochodem, měli jsme skvělý nápad zřídit na kanclu výdejnu pro osobní odběr. Běhat každý den po obědě dvacetkrát dolů a nahoru do šestého patra je super trénink.

Kancl Mindflow, leden 2018 – Bežná denní zásilka objednávek. #ŠestPaterEveryDay

Únor 2018

Zkouškové dobíhá a my plánujeme další měsíce. Ladíme web, analyzujeme marketing a šperkujeme design balení.

Na Mindflow slyší i firmy a pracující, takze rozšiřujeme aktivity i tímto směrem.

Březen 2018

Bojové plány a experimenty pokračují a my ostříme sekeru na letní zkouškové, kdy očekáváme podobný nával jako v lednu.

Už tolik nefrfláme, že je zima a užíváme si výhled z kanclu. Tahat se celý rok s těma zásilkama z 6. patra se kvůli tomuhle výplatí.

Kancl Mindflow, březen 2018 – Dejvický západ slunce

Duben 2018

Od začátku roku naskočili do týmu Michal (webový vývojář), Anet (datová analytička), Pája (studentka PhD neurověd) a Eva (nase kreativní duše). Rosteme a makáme o sto šest.

Taky spouštíme našeho Messenger bota, který odpovídá na otázky a posílá každý den jeden tip na produktivitu.

Vyšehrad, duben 2018 – V plném složení. Včetně Petrova Bernarda u Honzy na klíně.

Denní tipy pro produktivnější den 👍

Pošleme vám každé ráno jeden tip. Pohodlně do Messengeru. Proč používat režim Letadlo, jak denně vypít víc vody a spousta dalších užitečných tipů. Přidejte se k tisíci odběratelů!

Květen 2018

Užíváme si letní jaro a záplavu objednávek. Zároveň už přemýšlíme, co bude dál a plánujeme velké věci. Co přesně plánujeme je překvapení a už brzy se o tom dozvíte! Slibujeme.

Moc si vážíme toho, že nás celou dobu podporujete a jste na nás milí, i když třeba zrovna nemáme Mindflow skladem a po hlavě nám teče máslo.

Děkujeme, jste skvělí! 

Sledujte náš FacebookInstagram

samotna-polozena

Soustředění pro úspěšný den

Mindflow je přírodní alternativa energeťáku, kávy a čaje. Pomůže porazit únavu a naplno se soustředit 3–4 hodiny.