5 tipů k efektivnějšímu učení

Čas čtení: 3 min
focus_12

Strukturování učiva

Někdo je mistr podrobných poznámek, jiný tomu zase nedá. Někdy množství informací ve studovaném textu a nedostatek času neumožňuje vypsat si vše, je tu však jedna možnost písemného zpracování, které vám v učení pomůže i bez vypsání pěti propisek. O čem je řeč? O strukturování.

Strukturování učiva vypadá v praxi tak, že si vypíšeme jednotlivé celky a pod ně témata či okruhy, do kterých jednotlivé části zapadají. Celky by měly být napsané větším písmem a to, co pod ně spadá písmem menším. Každé téma je dobré mít v samostatném řádku. Volit můžete mezi strukturovaným seznamem a myšlenkovou mapou. Jen vy víte, co je ta správná cesta pro váš mozek.

Pomocí tohoto triku se lépe zorientujete při opakování a lépe se jednotlivé informace navzájem propojí. Zjistíte, při kterém celku si (ne)jste schopní vzpomenout na dostatek informací, kde je tedy potřeba přidat na opakování a kde už jste si jistí v kramflecích.

Paretovo pravidlo

Že je vám název povědomý? Není divu. Toto pravidlo se dá aplikovat i na jiné aspekty než je učení. Podle něj 20% správně vybraných činností utváří 80% výsledků.

V praxi to znamená, že byste měli z každého okruhu vytvořeného strukturování vybrat 20 % nejdůležitějších informací a s nimi začít. Na to následně navázat dalšími znalostmi. Nezdržujte se ze začátku tím, co vám do hlavy neleze, avšak pokud se jedná o věc, která nelze přeskočit a nejde se k ní vrátit později, nepřeskakujte jí. Hlavní body vám navíc pomohou odvodit další informace.

Místo na učení

Učení mnoho lidí považuje za činnost nepříjemnou samo o sobě. A proto je důležité vědět, jak si celý proces co nejvíce zpříjemnit. Pokud při zkouškovém trávíte desítky hodin nad počítačem nebo nad poznámkami, je potřeba vybrat si příjemné místo, které vás bude nejméně stresovat. Tak vytvoříte s učením pozitivní asociaci, která se poté odrazí ve výsledcích vaší snahy.

I pokud mezi vaše koníčky nepatří uklízení, doporučíme vám si uklidit stůl a nejbližší okolí. Vyčistíte si tím i hlavu, navíc vaši pozornost nebude takový malý domácí bordýlek rozptylovat.

Pro “normální” dobu bez pandemie taktéž doporučíme změnit domácí prostředí za studovnu či studijní kavárnu. Jsou to místa, kde je motivace přímo cítit ve vzduchu, a zaručeně zde během zkouškového najdete mnoho studentů zabraných do učení. Vadí vám hluk? Špunty do uší se stanou vašimi nejlepšími kamarády.

Vytyčení cílů a motivace

To, jak vám učení na jednotlivé zkoušky půjde, závisí samozřejmě na tom, čeho se dané učivo týká. Něco vás baví více, něco méně. Bohužel asi neexistuje škola, ve které bychom byli všichni nadšení ze všech předmětů.

Proto je důležité uvědomit si, jaký přínos bude pro nás mít, když se danému učivu budeme věnovat a zkoušku z něj úspěšně absolvujeme. Vhodným způsobem je zapsat si jednotlivé body, proč se jdete učit a co se stane, když budete úspěšní.

Takto sepsané body černé na bílém vám pomůžou najít další motivaci ve chvílích největšího otrávení či únavy. Pokud se učíte na státnice, motivace je o to větší, protože od konce studia vás dělí mnohem kratší vzdálenost. Tak teď už se prostě kousněte!

Pod body, které připomenou, proč je důležité danou zkoušku zvládnout, si napište, co se stane, když to nezvládnete. V tom lepším případě se budete muset učit znova. V tom horším vyhození ze školy nebo zrušení plánů. Tato motivace je možná pro někoho efektivnější než ta první, protože o to více člověka donutí se na zkoušku připravit.

A co vy? Platí na vás spíše pozitivní nebo negativní motivace?

Kvalitní spánek

Mnoho studentů spí často během zkoušek minimálně a snaží se nejvíce času věnovat učení. Je třeba si však ale uvědomit, že během spánku se nám informace ukládají do dlouhodobé paměti, takže pokud se připravujete na zkoušku několik dní, případně týdnů, 6-8 hodin spánku každý den je více než potřeba.

Pokud si už lehnete do postele, snažte se nemyslet na učení a zbytečně se nestresovat, že si na něco nejste schopni vzpomenout. Svou mysl si před spaním naopak uklidněte a přejděte na jiné myšlenky. Pokud jste si učení dobře rozplánovali, tak vám večer vyjde čas i na čtení oblíbené knihy či seriál. Tímto způsobem se nebudete před spaním stresovat učením a ráno budete opět připravení plně se věnovat studiu a pokořit vámi stanovené cíle.

Další tipy z blogu