5 tipů, jak se učit efektivně

Od Jakub Chvosta

Učení je součástí každodenního života většiny z nás. Připravili jsme článek, který ti prozradí nebo alespoň připomene tipy, jak se učit co nejefektivněji, ať už se učíš na zkoušku, na školení nebo jen proto, abys byl vzdělanější.

1. Strukturování učiva

Někdo si při učení zvykne psát poznámky, někdo zase ne. Samozřejmě to někdy ani množství informací ve studovaném textu a nedostatek času neumožňují, ale vždy je tu jedna možnost písemného zpracování, která nám v učení pomůže. Strukturování. To se dá vytvořit bez ohledu na množství učiva.

Strukturování učiva vypadá v praxi tak, že si vypíšete jednotlivé celky a pod ně témata, respektive okruhy, do kterých jednotlivé části zapadají. Celky by měly být napsané větším písmem a to, co pod ně spadá písmem menším. Každé téma je dobré mít v samostatném řádku. Tímto strukturováním se lépe zorientujete při opakování a lépe se vám jednotlivé informace navzájem propojí.

Jednodušeji také na základě strukturování zjistíte, při kterém celku si nejste schopní vzpomenout na dostatek informací, a kde je tedy potřeba přidat na opakování, a kde naopak již více opakování třeba není.

2. Paretovo pravidlo

Toto pravidlo znáte, a pokud ne, určitě byste měli. Dá se aplikovat i na jiné aspekty, než je učení, ale budeme se mu věnovat pouze v této sféře v rámci tohoto příspěvku.

Podle Paretova pravidla 20% správně vybraných činností utváří 80% výsledků. V praxi to znamená, že byste měli učení začít tím, co vás baví a co je vám nejbližší. Tyto informace si zapamatujete nejjednodušeji a můžete na to navázat dalšími znalostmi. Nezdržujte se ze začátku na tom, co vám do hlavy neleze, avšak pokud se jedná o věc, která nelze přeskočit a nejde se k ní vrátit později, nepřeskakujte jí.

Důležitou radou, která by se v tomto případě měla aplikovat je fakt, že byste se neměli trápit úplnými podrobnostmi a detaily na úkor hlavních bodů učiva, které vám pomohou odvodit i ostatní informace.

3. Místo na učení

Učení mnoho lidí považuje za činnost nepříjemnou samo o sobě. A proto je důležité vědět, jak si onu činnost co nejvíce zpříjemnit.

Pokud při zkouškovém trávíte desítky hodin nad počítačem, nebo nad poznámkami, je potřeba vybrat si příjemné místo, kde se vám bude učit nejlépe, a kde vás bude nejméně stresovat. Tak vytvoříte s učením pozitivní asociaci, která se poté odrazí ve výsledcích vaší snahy. Pokud se nepotřebujete učit nahlas, je ideálním prostředím studovna, nebo kavárna.

V tomto případě si na začátku určete, kolik učiva chcete projít a slibte si, že nepůjdete pryč, dokud se danou látku nenaučíte. I když si asi nebudete kávu objednávat donekonečna, v kavárně nebo studovně se donutíte učit více nežli v pokoji, kde byste radši dělali cokoliv jiného než učení.

Knihovna nebo studovna je vhodné místo, které vás motivuje prací a studiem ostatních. Zaručeně během zkouškového najdete mnoho studentů plně zabraných do učení, a jejich cílevědomost a snaha vás brzo ovlivní natolik, že budete k nezastavení. V obou případech si raději vezměte sluchátka nebo špunty do uší, aby vás zvuky z okolí nerušily a nerozptylovaly.

4. Vytyčení cílů a motivace

To, jak vám učení na jednotlivé zkoušky půjde, závisí samozřejmě na tom, čeho se dané učivo týká. Něco vás baví a zajímá více, a něco méně. Bohužel asi neexistuje škola, ve které bychom byli všichni nadšení z veškerého učiva a předmětů.

Proto je důležité uvědomit si, jaký přínos bude pro nás mít, když se danému učivu budeme věnovat a zkoušku z něj úspěšně absolvujeme. Vhodným způsobem je zapsat si jednotlivé body, proč se jdete učit a co se stane, když budete ve zkoušce úspěšní. Důvodem může být například to, že pokud zkoušku uděláte, budete moct vycestovat a užít si volna.

Dalším důvodem by mohlo být to, že při složení zkoušky se posunete o krok blíže k vámi vysněnému povolání, což je samo o sobě motivací pro úspěch. Pokud se učíte na státnice, motivace je o to větší, protože od konce studia vás dělí mnohem kratší vzdálenost. Zapište si to, abyste věděli, jak daleko jsi už došli, a povzbudili se k dokončení posledního kroku ve formě státnic.

Pod body, které vám připomenou, proč je důležité danou zkoušku zvládnout, si napište v bodech, co se stane, když danou zkoušku nezvládnete. V tom lepším případě se budete muset učit všechno znova. V tom horším vám možná bude hrozit vyhození ze školy nebo zrušení plánů, které máte na prázdniny. Tato motivace je možná efektivnější nežli ta první, protože o to více člověka donutí se na zkoušku připravit.

Tyto body, pozitivní či negativní, si před učením přečtěte, popřípadě kdykoliv vás opustí motivace pokračovat, abyste si připomněli, jaké přínosy a důvody ke studiu máte.

5. Kvalitní spánek

Tento bod je sice poslední, ale je stejně důležitý jako body předchozí. Mnoho studentů spí často během zkoušek minimálně, a snaží se nejvíce času věnovat učení. Je třeba si však ale uvědomit, že během spánku se nám informace ukládají do dlouhodobé paměti, takže pokud se připravujete na zkoušku několik dní, případně týdnů, 6-8 hodin spánku každý den je více než potřeba.

A pokud si už lehnete do postele, snažte se nemyslet na učení a zbytečně se nestresovat, že si na něco nejste schopní vzpomenout. Svou mysl si před spaním naopak uklidněte a přejděte na jiné myšlenky. Pokud jste si učení dobře rozplánovali, tak vám večer vyjde čas i na čtení oblíbené knihy či seriál. Tímto způsobem se nebudete před spaním stresovat učením a ráno budete opět připravení plně se věnovat studiu a pokořit vámi stanovené cíle.

samotna-polozena

3 hodiny soustředění v přírodní tobolce Mindflow

Mindflow je přírodní alternativa energeťáku, kávy nebo čaje. Pomůže porazit únavu a naplno se 3–4 hodiny soustředit.