Zpět na články Zpět na články

Jak předejít kocovině?

Čas čtení4 min

Kategorie: Alkohol a kocovina

27. 02. 2020 / Od: Jakub Chvosta

Svěží ráno

Co dělat během večera, na co si dávat pozor a čeho se vyvarovat? Sepsali jsme rady, jak předejít kocovině.

1. Najíst se

Jídlo zpomaluje vstřebávání alkoholu. Proto si dejte před začátkem akce výživné jídlo bohaté na proteiny, vlákninu a vodu. Ideální je maso, zelenina a pro vegetariány například hummus. Naopak se vyvarujte soli, která dehydratuje.

Jak to funguje? Zaprvé potrava pomůže doplnit potřebné živiny a energii, aby se tělo s alkoholem lépe popasovalo. Za druhé jídlo v žaludku zpomalí vstřebávání alkoholu, tudíž se opijete pomaleji.

Pokud máte produkt Mindflow Hangover, vezměte si před konzumací 1-2 tobolky. Zrychlí ti odbourávání škodlivých látek už během večera.

2. Výběr nápoje

Kromě alkoholu (ehanolu) a vody se nápoje složením liší. Detailněji si je rozebereme v dalším článku, zde pouze ve zkratce.

Kongenery – látky v pití přispívající ke kocovině. Zařadit bychom mezi ně mohli například methanol, amidy, aceton, oxid siřičitý… Vznikají většinou při výrobě alkoholu, zatěžují organismus a studie zabývající se kocovinou se shodují, že jsou tyto látky jednou z hlavních příčin kocoviny. Každý nápoj má trochu jinou kombinaci a množství, ale obecně platí že nejméně jich mají čiré nápoje (vodka), nejvíce naopak tmavé (bourbony).

Bublinky – v nápojích prokazatelně zrychlují vstřebávání alkoholu. Rychleji se opijete a dosáhnete většího píku (promile) v krvi. Na kocovinu ale vliv nemají.

Míchání – Sami jsme byli překvapeni, ale dle studií míchání na kocovinu přímý vliv nemá. Zajímá tě víc? V článku mýty a fakta o alkoholu se dočteš vše! Dole se přihlaš se k odběru, aby ti neunikl.

3. Kouření a léky

Kouř z cigaret obsahuje acetaldehyd. Tu samou látku, o které jsme psali, že způsobuje kocovinu. Kouřením jeho koncentraci v těle ještě zvýšuje, proto kouření značně zhoršuje kocovinu. Pokud užíváte nějaké léky, zjistěte si, zda s nimi můžete pít alkohol! Alkohol může snižovat jejich účinek či dokonce je měnit na škodlivé látky.

4. Hydratovat, hydratovat, hydratovat!

Prokládejte průběžně každý alko jedním nealkem (klidně jen 100-200 ml) ale průběžně. Sucho v puse i bolest hlavy jsou příznaky dehydratace a takto jim můžeme předejít.

Vysvětlení: Alkohol způsobuje dehydrataci – celý večer (cca 5 hodin)  se voda dostává z důležitých míst v těle. Dostat ji zpět trvá stejně dlouho i déle.  Proto nestačí pít v momentě, kdy nás vzbudí sucho v puse nebo dostaneme ráno žízeň.

5. Pohyb a čerstvý vzduch

Pohyb během večera zrychlí metabolismus a do určité míry zrychlí i vyplavování látek z těla ven. Čerstvý vzduch také pomáhá od akutní nevolnosti. Takže na příští párty neváhejte protančit střevíce, děláte to vlastně pro svoje zdraví!

Pokud máte produkt Mindflow Hangover, vezměte si po konzumací 2 tobolky. Přes noc doplní vitaminy a minerální látky, ochrání organismus a zajistí svěží ráno.

6. Kvalitní spánek

Je dobré přestat pít hodinu před spánkem. Také se můžeme zařídit, aby nás ze spánku nic nevyrušilo – dojít si na záchod, zatáhnout žaluzie aby nás nebudilo světlo a vypnout zvonění. To vše abychom se kocovině vyvarovali či ji zmírnili.

Zajímavost: Kocovině jsou často připisovány symptomy, které jsou způsobeny spánkovým deficitem. Kdybychom ale nepili a spali jen 4 hodiny, tak se budeme cítit podobně mizerně.

Pokud se přesto s kocovinou vzbudíte, můžete si přečíst jak se ji ráno zbavit.

Přihlásit se k odběru novinek

Dostaň se k možnosti testování nových produktů, jako první ke vzdělávacímu obsahu i speciálním odměnám. více informací

Mohlo by se Ti líbit